Dzień Flagi

Data dodania: 2018-05-02


Dziś obchodzimy Dzień Flagi i Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto to zostało ustanowione stosowną uchwałą w Sejmie w 2004.

Pozdrawiamy wszystkich Kawalerów i Damy Orderu Świętego Stanisława. Fotografia Flagi została wykonana w Grodzie Państwa Pierwszych Piastów na Lednicy.
 
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w całym kraju odbędzie się wiele uroczystości.
 
Warto wiedzieć, że biel i czerwień towarzyszyła nam dużo wcześniej niż zostały one uregulowane prawnie. Historycy wskazują już użycie tychże barw w 13 wieku.
 
Flaga Polski zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.
 
Zgodnie z ustawą barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych,  równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. 

 


Tagi powiązane z wiadomością:
Flaga Polski, 2 maja

  Poleć