Kawalerowie Orderu Św.Stanisława pod przewodnictwem Wielkiego Mistrza Orderu Świętego Stanisława hr. Waldemara Wilk oraz Wielkiego Radcy, Przeora Polski Dominika Kozłowskiego GCCStS dwa dni brali udział w uroczystościach ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej do Katedry Gnieźnieńskiej.
W czasie uroczystości zakończyły się obchody jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce, na które został zaproszony Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława hr. Waldemara Wilk przez Prymasa Polski Wojciecha Polaka.
Uroczystości rozpoczęły się w sobotni wieczór w katedrze gdzieźnieńskiej Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczył abp Pennacchio, a homilię wygłosił abp. Pawłowski.
Po nabożeństwie Kawalerowie Orderu Świętego Stanisława jak co roku wyruszyli w procesji z relikwiami męczennika z pod katedry do kościoła pw. św. Michała Archanioła.
W niedzielę 29 kwietnia, relikwie św. Wojciecha procesyjnie zostały przeniesione na Plac przed Katedrą Gnieźnieńską, gdzie była sprawowana suma odpustowa, której przewodniczył Prymas Polski abp. Wojciech Polak. Homilie wygłosił rodak św. Wojciecha, arcybiskup praski i Prymas Czech, kard. Dominik Duka.
Podczas uroczystości był obecny Legat Ojca Świętego Franciszka kard. Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii.
Św. Wojciecha, biskupa i męczennika Kościół w Polsce uznaje za jednego ze swoich głównych patronów.
Pochodził on z książęcego rodu czeskich Sławnikowiców, spokrewnionego przez Dąbrówkę z dynastią Piastów.
Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku, gdzie 23 kwietnia 997 roku poniósł śmierć męczeńską.
Pogrzebane w Gnieźnie relikwie biskupa stały się fundamentem założonej w roku 1000 przez jego przyjaciela, cesarza Ottona III, archidiecezji. Gniezno – w przeciwieństwie do podległej Moguncji Pragi – stało się niezależną archidiecezją, z czym długo nie mogły się pogodzić metropolie niemieckie, które do tamtej pory posiadały zwierzchnictwo nad wszystkimi powstającymi na terenach słowiańskich biskupstwami obrządku zachodniego.
Spotkanie przy grobie w 1000 roku cesarza Otton III i księcia Bolesława Chrobrego przeszło do historii jako Zjazd Gnieźnieński.