Uroczystości Świętowojciechowe

Data dodania: 2013-04-30


Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława tradycyjnie jak co roku uczestniczyli w uroczystościach Świętowojciechowych.

W sobotę wieczorem, po nieszporach w Katedrze Gnieźnieńskiej sprawowanych przez abp. Tomasza Pety, metropolitę Astany w Kazachstanie (pochodzącego z archidiecezji gnieźnieńskiej) brali udział w procesji z relikwiami świętego Wojciecha.  Zgodnie z tradycją pochód zatrzymał się w kościele św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. W procesji niesiono także relikwie innych polskich świętych i błogosławionych m.in. bł. Radzyma-Gaudentego – przyrodniego brata św. Wojciecha i pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, św. Stanisława, który co roku „pielgrzymuje” do Gniezna, bł. Jolenty, bł. Bogumiła i bł. Jana Pawła II.


Do świętego Wojciecha wielokrotnie pielgrzymował – jeszcze jako biskup, a później arcybiskup krakowski Karol Wojtyła. Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk obecnych powitał słowami bł. Jana Pawła II wygłoszonymi na Wzgórzu Lecha 3 czerwca 1979 roku: „Pozdrawiam Polskę, ochrzczoną tutaj przed tysiącem z górą lat!”. Zaznaczył, iż tegoroczne uroczystości świętowojciechowe odbywają się w łączności z Rokiem Wiary i z wyznaczonym na niedzielę Dniem bierzmowanych. „W tym kontekście bardzo znamiennie brzmią słowa bł. Jana Pawła II, który nazwał Gniezno Gniazdem piastowskim, początkiem dziejów Ojczyzny, a równocześnie kolebką Kościoła, w którym praojcowie zjednoczyli się jednością wiary z Ojcem, Synem i Duchem Świętym oraz wieczernikiem naszego polskiego millenium”- mówił Prymas.


Następnego dnia uroczystości rozpoczęła tradycyjnie procesja z relikwiami św. Wojciecha z kościoła św. Michała Archanioła, która przeszła udekorowanymi ulicami Gniezna na Plac św. Wojciecha, gdzie sprawowana była uroczysta Suma odpustowa. Homilię podczas Eucharystii wygłosił abp. Wiktor Skworc z Katowic.


Wśród osób obecnych i wymienionych podczas uroczystości byli m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, Prymas Czech kard. Dominik Duka OP, który przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej, kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława hr. Waldemar Wilk.
Obecni byli także ordynariusze polskich archidiecezji i diecezji, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, władze uczelni wyższych, reprezentanci organizacji i stowarzyszeń kościelnych, członkowie bractw.


Gnieźnieńskie uroczystości świętowojciechowe należą do najstarszych i największych w Polsce.  PolećPodobne tematy dla tagów: Gniezno,święty Wojciech,świętowojciechowe,św.Wojciech,Katedra Gnieźnieńska,

Ku czci Świętego Wojciecha - 3 i 4 maja 2014
I Gnieźnieńska Wigilia z Prymasem Polski
Procesja ku czci Św. Wojciecha

Galeria